Gayrimenkul Değerleme Nedir?

Gayrimenkul Değerleme Nedir?

Gayrimenkul Değerleme Nedir?

Gayrimenkul (ya da taşınmaz) değerleme, herhangi bir gayrimenkulün belli bir dönem ve şartlar içinde değerinin tespit edilmesidir.

Bir taşınmazın değerinin tespiti için, değerleme uzmanları pek çok farklı yöntem kullanabilirler. Bu yöntemlerden en uygununun seçimi, taşınmazın yerine, konumuna, kullanım amacına, yaşına, niteliğine, durumuna… vb. göre değişir.

Bu yöntemlerden en uygununu tespit eden uzmanlar, taşınmazın değerlemesi için çeşitli yasal kurumlarda, taşınmazın bulunduğu bölgede ve taşınmazın içinde incelemeler yaparak, taşınmazın değerini belirlerler.

Taşınmazın değeri, belirli bir zaman diliminde, belli şartlarda ve belli bir kişi veya kurum için takdir edilir. Bu sebeple taşınmaz değeri belirlenirken, her zaman piyasadaki alım-satım değeri ya da maliği için ifade ettiği kullanım değeri olmayabilir. Taşınmazın değeri daha çok nesnel açıdan belirli bir zamanda piyasa koşulları içinde nesnel değeridir.

Değerleme uzmanları taşınmazın değerini, taşınmazın karakterine uygun bir yöntem seçmek suretiyle belirlerken, taşınmazın piyasa değerinden de büyük ölçüde yararlanırlar.

Ancak değer, değerleme raporunu hazırlatan firma ile raporu hazırlayan bağımsız ekspertiz kuruluşu arasında gizliliği korunan bir çalışmayla ortaya konan bir ekspertiz raporuyla belirlenir.

× Bizimle İletişime Geçin